Banane Hareketi (Dambılları Omuzlarla Çekiş) Hareketi

Dumbbell Shrugs

Banane Hareketi (Dambılları Omuzlarla Çekiş) HareketiBanane Hareketi (Dambılları Omuzlarla Çekiş) Hareketi

Banane Hareketi (Dambılları Omuzlarla Çekiş) Hareketi

Banane Hareketi (Dambılları Omuzlarla Çekiş) Hareketi. Dumbbell Shrugs hareketi  adı verilen hareket omuz başlarını ve boyun arkasındaki (trapezus) kaslarını çalıştırır . Boyun fıtığı olmamak için harekete hfif ağırlıklarla başlamalı ve kademeli olarak ağırlık arttırılmalıdır. Aksi taktirde boyun kaslarında ve omurlarda kalıcı hasarlar ve boyun fıtığı oluşabilir.

Dumbbell Shrugs hareketi yapılışı ; Her iki ele, avuç içleri vücuda bakacak şekilde alınan dumbbell’larla, bacakların yanlarından itibaren, omuzlar, hafifçe ve kontrollü olarak, önden arkaya veya arkadan öne doğru dairesel olarak hareket ettirilerek uygulanır.

Dikkat edilecek husus; hareketi tümüyle yavaş ve kontrollü olarak uygulamaktır.

Bu hareket normal tutuşla önde veya kalça arkasında tutulan barbell’la da yine dairesel hareketle uygulanır ve “Barbell Shrug” adını alır.

Egzersiz Özeti

Ana hedef: Sırt Omuz Kası Çalıştırma

Egzersiz Türü ; Birleşik

Eğitim Seviyesi : Orta ve İleri

Egzersiz Süresi : 30sn (1 set)

Dinlenme Sürei : 1 dak.

Haftalık Gün Sayısı : 1 veya 2 gün

Toplam set ve dinlenme süresi Süresi : 5dak.

Gerekli Ekipmanlar : Dumbbell

Hedef Cinsiyet : Erkek ve Kadın

Yazar : Özer Çaylı & Ekibi

Bacak, Omuz , Göğüs, Arka Kol, Pazu Ve Sırt Çalışmalarından önce hatta tüm çalışmalardan önce mutlaka ısınma egzersizleri ve germe egzersizleri yaparak kaslarınızı ısıtın. Isınma yapmadan çalışmaya başlamak kaslarınızda ve tendon bağlarınızda kalıcı hasarlara, ağrılara ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. En iyi ısınma çalışacağınız kasları çok hafif ağırlıklarla 30-40 tekrar yapılmasıdır.

Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boş vücut ağırlığıyla egzersizler yaparak çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne görmenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Çalışan Omuz Kasları

Çalışan Omuz Kasları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*