Göğüs Makinesinde Pres Hareketi Nasıl Yapılır?

Göğüs Makinesinde Pres Hareketi Nasıl Yapılır?

Göğüs Makinesinde Pres Hareketi Nasıl Yapılır?Göğüs Makinesinde Pres Hareketi Nasıl Yapılır?

Göğüs Makinesinde Pres Hareketi Nasıl Yapılır?. Bir Bench Press makinesinde yatarak makineyi göğüse indirip yukarıya basarak yapılan göğüs kaslarını geliştiren harekettir.

Egzersiz Özeti

  1. Ana hedef: Göğüs Kaslarını Çalıştırma
  2. Egzersiz Türü ; Birleşik
  3. Eğitim Seviyesi : Orta ve İleri
  4. Egzersiz Süresi : 30sn (1 set)
  5. Dinlenme Sürei : 1 dak.
  6. Haftalık Gün Sayısı : 1 veya 2 gün
  7. Toplam set ve dinlenme süresi Süresi : 5dak.
  8. Gerekli Ekipmanlar : Bench Press Machine
  9. Hedef Cinsiyet : Erkek ve Kadın
  10. Yazar : Özer Çaylı & Ekibi

Egzersiz Açıklaması

Bench Press Machine (Göğüs Pres Makinesi) adı verilen makineye sırt üstü yatarak tutma kulplarından tutup ayakları yere sağlamca basıyoruz. Makineyi tutunca ellerin hizası göğüs hizasında olmalıdır , avuç içleri karşıya bakmaıdır.

Nefes vererek yukarı basıyoruz ve kollar düzelinceye kadar devam ediyoruz, sonra derin bir nefes alarak eller göğüs yanlarına ininceye kadar devam ediyoruz. İkinci tekrar için nefes vererek yukarıya kaldırıyoruz ve verilen tekrarları yapıp setibitiriyoruz.

Hareket Boyunca Dikkat Edilecek Noktalar

Hareket makinenin izin verdiği açılar içerisinde yapılır onun için fazla müdahale etme şansınız yoktur. Sadece tutma kulplaru veya  eller göğüsün orta  hizasıyla aynı hizada lmalıdır.

Egzersizler İçin Püf Noktaları

Bacak, Omuz , Göğüs, Arka Kol, Pazu Ve Sırt Çalışmalarından önce hatta tüm çalışmalardan önce mutlaka ısınma egzersizleri ve germe egzersizleri yaparak kaslarınızı ısıtın. Isınma yapmadan çalışmaya başlamak kaslarınızda ve tendon bağlarınızda kalıcı hasarlara, ağrılara ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. En iyi ısınma çalışacağınız kasları çok hafif ağırlıklarla 30-40 tekrar yapılmasıdır.

Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boş vücut ağırlığıyla egzersizler yaparak çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne görmenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Çalışan Göğüs Kasları

Çalışan Göğüs Kasları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*