Halterle Pazu Hareketi Nasıl Yapılır?

Halterle Pazu Hareketi Nasıl Yapılır?

Halterle Pazu Hareketi Nasıl Yapılır?Halterle Pazu Hareketi Nasıl Yapılır?

Halterle Pazu Hareketi Nasıl Yapılır? .Ayakta durarak halteri kalça h,zasından göğüs hizasına kaldırarak pazu kaslarını çalıştıran (Barbell biceps curl) hareketidir.

Egzersiz Özeti

 1. Ana hedef: Pazu Kaslarını Çalıştırma
 2. Egzersiz Türü ; Birleşik
 3. Eğitim Seviyesi : Yeni , Orta ve İleri
 4. Egzersiz Süresi : 30sn (1 set)
 5. Dinlenme Sürei : 1 dak.
 6. Haftalık Gün Sayısı : 1 veya 2 gün
 7. Toplam set ve dinlenme süresi Süresi : 5dak.
 8. Gerekli Ekipmanlar : Barbell
 9. Egzersiz  Video: Barbell Curl Video izle
 10. Hedef Cinsiyet : Erkek ve Kadın
 11. Yazar : Özer Çaylı & Ekibi

Egzersiz Açıklama

Uygun ağırlık takılmış bir halterle ayakta durup kalça hizasında avuçlar karşıya bakacak şekilde tutulur. Ayağın  birisi hafirfçe ileride  tutulur,  bu şekilde vücut daha sağlam ve dengeli durur. Özellikle ağır çalışmalarda  bu oldukça önemlidir.

Nefes vererek halteri göğüs hizasına kadar dirsekleri kırarak kaldırın, sonra derin bir nefes alarak  başlangıç noktasına kadar indirin ve eller vücuda dokunmadan tekrar kaldırın.. Böylece  bir tekrarı tamamlayın ve verilen tekrar sayısını yaparak  seti tamamlayın.

Hareket Boyunca Dikkat Edilecek Noktalar

Hareket boyunca vücudun üst kısmının  ileri geri oynamamasına dikkat edin. Dirsekler vücuda yakın olsun  , hatta vücuda birleşik olursa hareket daha kolay ve daha ağır kilo ile çalışma imkanı bulursunuz. Bazıları halteri aşağı indirdiğinde öne doğru  sallanarak yaparlar bu çok yanlıştır , öne doğru sallanarak ağırlığı kaldırdığnızda hareket yarım yapılmış olur.

Kol Egzersizler için ipuçları

Kol için ihtisas çalışması yani haftanın 1 gününü seçin ve o gün sadece kol antrenmanı yapın.

Kollarınızı çok çabuk geliştirmek için çok çalışmalıyız gibi saçma bir düşünceye kapılmayın biceps ve triceps kaslarını haftada 1 günden fazla çalıştırmayın. Unutmayın zaten bacak ve baldır yada karın gibi hareketler hariç neredeyse tüm kaslarda kol çalışır daha fazladan biceps ve triceps çalışmanıza gerek yoktur.

Antrenmandan önce karbonhidrat ve antrenmandan sonra 1 saat içinde mutlaka protein tüketin eğer proteinli besinlere ulaşma şansınız yoksa protein bar veya protein tozu kullanabilirsiniz. Günlük protein kullanımı kilo başına 3 gr olsun. 70 kiloluk birisi günlük 140 gr protein tüketmelidir (bu vücutcular için geçerli normal kişiler için değil).

Mümkünse kol çalışmasını cumartesi yapın ve pazar günü dinlenin , unutmayın çalıştığınız gün değil ertesi gün kaslar daha iyi gelişir.

Çalışan Pazu Kasları

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*